Historyczne wycieczki po ziemiach polskich mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Gdzie warto się wybrać? Jakie miejsca turyści zafascynowani przeszłością koniecznie powinni uwzględnić w programie swej wędrówki?

Jedną z ciekawszych propozycji, z jakich mogą skorzystać turyści-historycy, jest Szlak Grunwaldzki. To kusząca trasa tematyczna, której głównym motywem jest wojna między Polską a zakonem krzyżackim. Szlak ten liczy sobie ponad 280 km długości, a jego pokonanie jest wspaniałą okazją do zapoznania się z urokami Pojezierza Mazurskiego (a dokładniej jego południowo-zachodniej części). Piękne lasy, jeziora oraz pamiątki, które w terenie pozostawił po sobie lodowiec – wszystko to sprawia, iż taka wycieczka każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń. A że ta trasa tematyczna zahacza o wiele miejsc ważnych z punktu widzenia polskiej historii, pokonanie jej będzie nie tylko przyjemnym, ale i pouczającym doświadczeniem.

Wycieczka Szlakiem Grunwaldzkim to szansa na zapoznanie się z Olsztynem i jego pamiątkami. Tu, w Grodzie nad Łyną, nie brak pamiątek i po Krzyżakach, i po Mikołaju Koperniku. Warto też zajrzeć do Ostródy, znanej jako miejsce spoczynku wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Działdowo, w którym znajduje się krzyżacki zamek z XIV wieku, potężny zamek w Nidzicy oraz Olsztynek, na terenie którego czekają zarówno cenne pamiątki po Krzyżakach, jak i perełki dawnej architektury ludowej, zgromadzone na terenie miejscowego skansenu – oto atrakcje, dzięki którym wycieczka po Szlaku Grunwaldzkim dla każdego z nas stanie się wspaniałą przygodą. Najważniejszym punktem na tej trasie turystycznej pozostaje jednak wieś Grunwald, w pobliżu której doszło to jednego z najważniejszych starć w dziejach średniowiecznej Europy. O bitwie, stoczonej tu w 1410 roku, przypomina nam obecnie potężny pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego oraz Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej. Kaplica pobitewna, kopiec grunwaldzki – oto pozostałe ciekawostki, którym w trakcie pobytu w tym miejscu warto poświęcić nieco więcej uwagi.

Dodaj komentarz