Osoby pracujące doskonale pamiętają stres związany z pierwszym dniem w pracy. Poprzedzała go standardowa procedura. Pierwszym krokiem jest wysłanie CV. Kolejnym etapem spotkanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Już ten moment jest niezwykle sterujący. Zwłaszcza w przypadku rozmów o pierwszą pracę. Daje się tu we znaki brak doświadczenia. Rekruterzy często mają to na uwadze. Prowadzą rozmowę, angażując kandydata. Decyzja zapaść może kilkudziesięciu minutach lub dniach. Często ma tu znaczenie stanowisko pracy, na jakie aplikujemy. W końcu słyszymy upragnione — zapraszamy na okres próbny!
Jak się ubrać do nowej pracy?
Tu wiele zależy od samej pracy. W niektórych zawodach obowiązuje ścisły dress code. Tak jest wśród pracowników lotniska, czy banku. Ubrania firmowe obowiązują w wielu sklepach i na budowach. W innych firmach panują mniej restrykcyjne zasady. Jak się ubrać do pracy? Najważniejsze to dowiedzieć się, czy:
- w firmie obowiązuje dress code;
- wymaganiem jest jedynie czystość i schludność;
- wymagane jest ubranie robocze;
- wykonywana praca niesie za sobą konieczność właściwego ubioru.
To najważniejsze czynniki, które mają znaczenie dla wyboru ubrania do nowej pracy. Każdy z nich może oznaczać inny zestaw odzieży. Niekiedy także zapasowej.
Firma i obowiązujący dress code
Ściśle określony dress code może dotyczyć wielu firm. Zarówno dużych, jak i małych, znajdujących się w rękach prywatnych. Wiele zależy tu bowiem od zawodu i wykonywanej pracy. Dress code to przede wszystkim odpowiednie dopasowanie ubioru do piastowanej funkcji. Inne wymagania stosowane są wobec prezesa, inne wobec szeregowego pracownika. Niektóre przedsiębiorstwa sugerują właściwy ubiór pracownikowi. Dotyczy to głównie osób z bezpośredniej obsługi klienta. Podobne stroje stwarzają wśród personelu poczucie estetyki i równości. Zasady ubioru w pracy dotyczą także niektórych zawodów. Dress code w pracy obowiązuje przedstawicieli handlowych, ale też i prawników. Ubiór musi być czysty i dopasowany do wykonywanego zajęcia.
Ubiór roboczy w pracy
Niektóre zawody wymagają noszenia ściśle określonych zestawów ubrań. Chodzi tu głównie o pracowników przemysłu i budownictwa. Ich ubiór to konsekwencja obowiązujących w kraju przepisów BHP. Powinni oni dysponować ubraniem roboczym, które przeznaczone jest do wykonywania pracy. Ma być wygodne i bezpieczne. Dopasowane do wymaganych warunków. Powinno szczególnie chronić przed uciążliwościami spowodowanymi pracą. W skład ubrań roboczych wchodzą:
- kombinezon roboczy z kurtką;
- kask na głowę;
- okulary ochronne;
- buty, często ze wzmocnionymi czubkami lub cholewkami;
- rękawice robocze.
To jedynie część odzieży, jaka na co dzień potrzebna jest do wykonywania pracy. Niektóre zawody wymagają bowiem zupełnie innego zestawu odzieży. Nie mniej powinna być ona zagwarantowana przez pracodawcę. Odzież robocza powinna być też cyklicznie wymieniana.
Bez względu na obowiązujące w pracy zasady, warto dopasować się do większości. Pierwszy dzień pracy to czas na coś wygodnego, skromnego i eleganckiego jednocześnie. To dzień spotkań z nowymi znajomymi w pracy, jak również pokaz pierwszych możliwości. Warto zatem zadbać tu o własny komfort. Podczas pracy z klientem lub znajomymi w biurze warto zachować dobry smak. Nie będą tu dobrze widziane krzykliwe stroje i kolory. Niektórych mogą urazić zbyt krótkie spodenki, czy luźna koszulka. Duże znaczenie ma tu atmosfera wśród współpracowników. I standardy firmy.
Jak się zachowywać w nowej pracy?
Nie od dziś wiadomo, że pierwszy dzień w pracy wiąże się ze stresem. To początek prawdziwej dorosłości. Czas zarabiania na własne potrzeby. Nawet jeśli są niewielkie, a praca dorywcza. Na to, jak przebiegnie dzień wpływ, ma wiele czynników. Należy jednak pamiętać, że jesteśmy pod stałą obserwacją współpracowników. Jak każdy nowy pracownik. Jesteśmy oceniany na wszystkie możliwe sposoby. Zarówno pod kątem zachowania, jak i wiedzy. Sprawdzani na dwóch płaszczyznach. Osobistej i zawodowej. Tu każdy jest ciekaw, jacy jesteśmy na co dzień i co potrafimy. Pierwszy dzień w pracy nie będzie trudny, jeśli będziemy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy pozostać sobą. Mimo stresu i chęci pokazania się z jak najlepszej strony. Fałsz szybko bowiem wyjdzie na światło dzienne. Stanie się powodem niechęci części załogi. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Warto zatem nie psuć go już na samym początku. Bądźmy tacy jak zwykle. Uprzejmi i mili. Komunikatywni, ale asertywni. Pokażmy, że znamy się na swojej pracy. Szybko zdobędziemy szacunek naszych nowych znajomych. Prowadzi to do fajnej, czasami nawet luźnej atmosfery. Aż miło iść do pracy!
Gdzie znaleźć fajną pracę?
Atmosferę w pracy czynią pracownicy. Dużo tu jednak zależy od kierownictwa, szefostwa, czy zarządu. W niektórych sytuacjach zbyt luźna atmosfera jest wręcz niepożądana. Wynika to z odpowiedzialności i piastowanej funkcji. Jednak i taki zawód może spełnić oczekiwania. Wynagrodzenie wpływa bowiem za wykonanie pracy, atmosfera ma tu znaczenie drugorzędne. Z pewnością ma wpływ na wydajność i jakość. Stąd często podkreślana jest w ofertach pracy. Dobrze jest pracować w otwartym zespole, gdzie pracownicy doskonale się rozumieją. Zwłaszcza podczas pracy projektowej. Są to ponadto komfortowe warunki dla pierwszej pracy. Związany z tym stres kandydata szybko znika w przyjaznym otoczeniu. Dużo pracy dla absolwentów szkół i uczniów zapewniają korporacje. Poszukiwani tam są pracownicy niższego szczebla do prac administracyjnych. To świetne rozwiązanie na pierwszą pracę. Zdobędziemy tu podstawowe doświadczenie. Firmy często zapewniają przy tym ścieżkę awansu zawodowego. Ogłaszają się najczęściej na portalach internetowych. Jeśli szukasz pracy w Olsztynie, Wrocławiu, Łodzi, czy Gdańsku, tam zajrzyj w pierwszej kolejności. W dużych miastach jest bowiem największy ruch na rynku pracy. Skorzystaj z profesjonalnego portalu z ofertami pracy, by znaleźć odpowiednie zajęcie. Ogłoszeń dla absolwentów i podejmujących pierwszą pracę jest naprawdę dużo. Wiele z nich należy do korporacji i instytucji, gdzie możesz znaleźć pierwszą pracę. Szukaj z Gowork!