Ta ciekawa trasa tematyczna to atrakcyjna propozycja dla każdego miłośnika historii. Szlak Grunwaldzki to piękne widoki, ciekawe miasta i miasteczka, a przede wszystkim zabytki, obok których nie można przejść obojętnie. Co koniecznie trzeba zobaczyć podczas takiej wycieczki?

Na polach Grunwaldu

Wycieczki Szlakiem Grunwaldzkim nie mogą się obejść bez wizyty na polach, na których stoczona została wyjątkowo ważna dla Polski bitwa. To właśnie tu starły się ze sobą wojska krzyżackie (ponad 30 tysięcy rycerzy) z wojskami polskimi, litewskimi, czeskimi, tatarskimi oraz mołdawskimi, którymi dowodził Władysław Jagiełło. O tych wydarzeniach przypominają dziś takie obiekty, jak kopiec grunwaldzki, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz majestatyczny pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego.

Olsztyńska starówka

Gród nad Łyną, znany dziś jako Olsztyn, to jedno z ciekawszych miast, w dziejach którego Krzyżacy odegrali bardzo ważną rolę. Do dziś stolica Warmii i Mazur zachwyca swoim układem urbanistycznym, pozostałościami średniowiecznych fortyfikacji oraz zamkiem, w murach którego mieści się obecnie Muzeum Warmii i Mazur. Kto chce przed wyruszeniem na Szlak Grunwaldzki lepiej poznać dzieje tej części Polski, ten koniecznie powinien zapoznać się z jego ekspozycją.

Wokół zamku w Nidzicy

Nidzica to przede wszystkim potężny zamek, który wyróżnia się w miejscowej panoramie. Wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku, przez wiele lat pełnił rolę siedziby krzyżackiego prokuratora. Dziś ten cenny zabytek jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Nidzicy, a wizyta w mieszczącym się tu Muzeum Ziemi Nidzickiej będzie dla każdego miłośnika historii przyjemnym i pouczającym doświadczeniem.

Z wizytą w Działdowie

Działdowo może się pochwalić XIV-wiecznym zamkiem, którego dzieje łączą się z losami Zakonu Krzyżackiego. Choć zamek ten w XVII wieku został znacznie przebudowany, do dziś posiada wiele cech typowych dla krzyżackiej architektury, a jego majestatyczna sylwetka skutecznie przyciąga uwagę turystów odwiedzających tę okolicę.

Szlak Grunwaldzki to ciekawa propozycja dla każdego, kto chce poznać dzieje Polski, a przy okazji nacieszyć się pięknymi widokami Pojezierza Mazurskiego. W trakcie takiej wyprawy nuda nikomu nie zagrozi, a czas spędzony wśród pamiątek po Krzyżakach z pewnością nie będzie czasem straconym.