Ten plac przyciąga przede wszystkim swą historią i faktem, że tak wiele jego tajemnic czeka jeszcze na odkrycie. Plac Grunwaldzki to jedno z ciekawszych miejsc, które warto zobaczyć w czasie wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim jest Bytom. Jakie atrakcje czekają tu na turystów? Dlaczego wizyta w tym miejscu jest tak często polecana przez historyków oraz miejscowych przewodników?

Plac Grunwaldzki to miejsce przyciągające niezwykłą atmosferą. Jak twierdzą badacze przeszłości, w okresie średniowiecza miał tu stać zamek książąt bytomskich. Dziś większość mieszkańców miasta kojarzy jednak ten plac z Żydami, którzy już w 1810 roku wznieśli tu swą bożnicę. W 1869 roku w jej miejscu powstała większa synagoga. Reprezentowała ona styl mauretański i uznawana była za jeden z najpiękniejszych obiektów tego typu w całych ówczesnych Niemczech (warto tu przypomnieć, że Bytom do Polski trafił dopiero po II wojnie światowej). W pobliżu Placu Grunwaldzkiego i tutejszej synagogi powstało wiele budynków, które miały służyć gminie żydowskiej. Znalazło się tu zatem miejsce dla ubojni rytualnej oraz dla mykwy – rytualnej łaźni. Niestety, wszystkie te obiekty zostały zniszczone w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku. Była to tzw. „noc kryształowa”, która stanowiła jasną zapowiedz tego, co czeka Żydów pod rządami Adolfa Hitlera. Dziś przy Placu Grunwaldzkim, w jednej z kamienic, mieści się dom modlitwy, w którym spotykają się miejscowi Żydzi. O ich dawnej synagodze przypomina z kolei tablica pamiątkowa, stojąca w tym miejscu, w którym swego czasu znajdowała się bytomska bożnica.

Bytom to miasto pełne historycznych zagadek. Wiele tajemnic można odkryć w czasie wycieczki po ścisłym centrum tego miasta, a każda z nich staje się zachętą do tego, by zdobywać nowe informacje na temat tego miasta i jego przeszłości. Atrakcje turystyczne Bytomia mają przecież niezwykły urok, a liczne kamienice oraz pomniki przypominające o dawnych mieszkańcach miasta sprawiają, że spacery po tym mieście są wyjątkową podróżą w czasie.